1008

Co mówi mason do masonów o Watykanie

Oryg.: brak. - Druk.: RN 4 (1925) 148-149.
[Grodno, przed czerwcem 1925] [ 1 ]

Pan de Monzie, mason, obecnie minister w gabinecie Painlev‚go we Francji, na zebraniu Wielkiej Loży masońskiej w Paryżu tak wytykał swoim "współbraciom" ich krótkowzroczność w zerwaniu stosunków Francji z Watykanem:

"Zerwanie z Watykanem usiłuje się usprawiedliwić powszechnym prądem antyklerykalizmu. Nie jest to prawdą! Każdy rząd angielski, z jakiejkolwiek pochodził partii, wytrwale zwalczał tendencję do zerwania stosunków z Watykanem.

Stolica Apostolska, nie tylko że nic nie utraciła na powadze, ale owszem stale zyskuje. Następca tronu japońskiego [ 2 ], którego przecież z Watykanem nie łączy żaden związek wyznaniowy, przybywa do Rzymu, składa hołd papieżowi! To samo robi sir Herbert Samuel, "król żydowski", jak go antysemici nazywają! [ 3 ]

A jaki powód zerwania?

Dyplomatyczny? - Ależ nie można odmawiać znaczenia takiej potędze międzynarodowej, jaką jest Watykan, gdy się równocześnie szacunkiem otacza Ligę Narodów! Nie kto inny, tylko przywódca socjalistów, Blum, wskazując na pismo papieża z 25 czerwca do Poincar‚go, zawołał: Nadszedł czas, by zwracać uwagę na głosy międzynarodowe!

Antyklerykalizm? - Ależ ten ma rację bytu tylko wtedy, gdy się zwraca przeciw przesądom i faktycznym niebezpieczeństwom!

Aby papieżowi pięść zaciśniętą z daleka pokazać? - Nie jestem za teatralnymi gestami w polityce! Antyklerykalizm traci wszelką wartość, gdy się go za tani pieniądz wymienia na targu!"

Tak więc chociaż antyklerykał i autentyczny mason, musiał on jednak przyznać, że skała Piotrowa nic nie utraciła, ale jeszcze zyskuje.

[O. Maksymilian M-a Kolbe]

[ 1 ] Zamieszczone w numerze czerwcowym z 1925 r.

[ 2 ] Hirohito (1901-1989), cesarz japoński od 1926 r.

[ 3 ] Herbert L Samuel, polityk angielski żydowskiego pochodzenia.