600a

Do o. Samuela Rosenbaigera

Oryg.: rkps Muzeum św. Maksymiliana w Nagasaki. Jedna karta dwustr. zapis. List na blankiecie z nadr.: Wydawnictwa "Milicji Niepokalanej"|"Rycerz Niepokalanej", "Rycerzyk Niepokalanej", "Mały Dziennik" | $2dministracja: OO. Franciszkanie, Niepokalanów, p[oczta] Teresin k[oło] Soch[aczewa] (W[arszawskie]) Telegramy: Rycerz Teresin Soch[aczewski], Dziennik Teresin Soch[aczewski]. Telefony: ogólny Teresin Soch[aczewski] nr 10, redakcyjny Teresin Soch[aczewski] 13. - Fotokop.: AN.
Niepokalanów, 11 XI 1936

Maryja!

Drogi Ojcze Gwardianie!

Przepraszam, że tak opóźniam się z odpisywaniem. Dzięki Niepokalanej, żeście tak szczęśliwie dojechali [ 1 ]. Miło wspominam sobie pracę na terenie misyjnym i pragnąłem tam złożyć kości jako fundament pod trwałość placówki, ale Wola Niepokalanej ponad wszystko, nawet ponad pracę misyjna.

Cieszymy się wszyscy z rozmowy z Lo-Pa-Hongiem w Szanghaju. Kogo by tam posłać z młodych ojców? Jak Ojciec uważa? Czy o. Pacyfik [ 2 ] się nadaje? Na razie mało jeszcze znam ojców, co by byli gotowi na wszystko dla Niepokalanej.

Na epilepsję nie mają jeszcze lekarze lekarstwa, ale podobno przytycie pomaga nieco. - Warto by pomówić z lekarzem Fukahorim, bo to już po br. Celestynie [ 3 ] i Romualdzie [ 4 ] trzeci wypadek. Co na to wpływa? Czy to się udziela? Był u nas pewien czas chłopiec Tajiri, o którym potem słyszałem, że miewał napady epilepsji. Czyby i jego odwiedziny miały też jakiś wpływ?

Co do przysłania kucharza, krawca i stolarza z fachem i "głową" zrobię, co będę mógł, chociaż na razie za mało zwracano tu uwagę na kształcenie fachowe, a raczej nawał pracy i brak rąk powodowały ciągłe przerzucanie sił. Teraz przyjmuje się dużo (do 100 aspirantów) i ufam, że Niepokalana pozwoli dojść do równowagi.

Br. Ludwik ma podobno nawet braki w wykształceniu, bo mu ciężko szło, więc nie zawadziłoby dokształcenie [ 5 ].

Staramy się już o pozwolenie wywozu do 2000, a także o pozwolenie posłania groszy na powrót o. Aleksego [ 6 ] przez Syberię (wedle listu N. O. Prowincjała, który dziś dostałem).

Niepokalana prowadzi swoje dzieło silną a miłosną ręką coraz dalej, byśmy tylko dali się Jej prowadzić.

Z prośbą o modlitwę, bym nie dał rady Niepokalanej przeszkadzać

br. Maksymilian M-a

[Dopisek] Przy sposobności biskupowi [ 7 ] moje uszanowanie "Yoroshiku".

[ 1 ] O. Samuel Rosenbaiger, nowy przełożony klasztoru Mugenzai no Sono, przybył do Japonii 11 X 1936; z nim br. Alfons Stępniewski.

[ 2 ] O. Pacyfik Sobolewski.

[ 3 ] Br. Celestynie Moszyńskim.

[ 4 ] Br. Romualdzie Mrozińskim.

[ 5 ] Plany wobec br. kleryka Ludowiko Kim Su Mana na wypadek jego powrotu do Japonii. Br. Kim pozostał jednak w Polsce.

[ 6 ] O. Aleksego Tabaki - zob. Pisma, 586, przyp. 13.

[ 7 ] Bpowi Yanuario Hayasace.