1107

Ittoen

Oryg.: brak. - Druk.: RN 15 (1936) 120. Przedruk, z niewielkimi zmianami jako art. pod zmienionym tytułem: "Głos sprzed pięciu lat", w: "Biuletyn Misyjny Mugenzai no Sono" 3 (1939) 35 (druk wewnętrzny).
[Mugenzai no Sono, przed kwietniem 1936] [ 1 ]

Co miesiąc regularnie przychodzi do nas 64-stronicowy miesięcznik pod nazwą "Hikari", tj. "Światło".

Jest to organ osady "Ittoenu" (tj. "Ogród światła"), założonej przez filozofa japońskiego Nishidę Tenko.

Założyciela nazywają św. Franciszkiem japońskim, a osadę jakby klasztorem. Trudno ją jednak nazwać klasztorem w znaczeniu naszym, gdyż tam mieszkają wspólnie całe rodziny.

Gdyśmy przed laty pięciu wylądowali w Japonii, dowiedział się o nas i naszym skromnym franciszkańskim życiu także p. Nishida Tenko i odwiedził nas, a nawet miał ponoć przychylny o nas odczyt. Więc i ja też w najbliższy dzień św. O. Franciszka zawitałem do Ittoenu. Przyjmowano mnie tam bardzo serdecznie. W jednym jednak nie mogliśmy dojść do porozumienia, a mianowicie, że uparcie twierdziłem, iż prawda może być tylko jedna, a stąd i prawdziwych religii nie może być więcej niż jedna.

Minęło już prawie lat pięć. Oni nam stale przesyłają swe pismo i my odwdzięczamy się stale "Rycerzem".

Przed kilku miesiącami śpieszyłem pociągiem do Osaki w sprawie zakupu papieru na "Kishi". W wagonie przystępuje do mnie mężczyzna w średnim wieku i pozdrawia. Poznałem go, to jeden ze współpracowników Nishidy Tenko. Wzajemne pytania i odpowiedzi o zdrowiu, powodzeniu itp., a wreszcie znowu wzmianka o religii.

- Zapewne wy spoglądacie na nas z góry jako na coś małego - mówi do mnie.

- Bynajmniej, cenię i czczę wszystkich, którzy poszukują prawdy, ale... prawda zawsze jest tylko jedna.

- Na stoliku p. Nishidy Tenko stoi zawsze figurka Niepokalanej, którą nam przysłaliście.

Zbliżała się już stacja, na której wysiadał, więc przerwaliśmy rozmowę i pożegnaliśmy się.

Ale wiadomość, że Niepokalana ze swej figurki spogląda na założyciela tej osady, bardzo mnie pocieszyła [ 2 ].

O. Maksymilian M-a

[ 1 ] Zob. Pisma, 868, C.

[ 2 ] Nishida Tenko zmarł 29 II 1968, mając lat 96. Przed śmiercią przyjął chrzest z rąk franciszkańskiego misjonarza z Nagasaki, o. Janusza Kozy - zob. list br. Kasjana Teticha do Niepokalanowa z 11 II 1969.