466

Do o. Floriana Koziury

Oryg.: rkps AN. Jedna karta dwustr. zapis.
Wenecja, 3 IX 1933

Maryja!

Drogi Ojcze!

Niepokalana przywiodła mnie szczęśliwie do celki gościnnej w konwencie weneckim. Skleciłem tu artykuł o wypadkach, a raczej dziełach Niepokalanej w sercach japońskich Warszawy [ 1 ]; jeżeli zdołam go poczworzyć czy potroić na maszynce, to egzemplarz załączę dla "Rycerza" polskiego.

Teraz nieco ponotowanych rzeczy.

1. - Dojeżdżając do granicy polskiej otrzymałem za ofiarowane medaliki 1 zł od kolejarzy Kuntschke Jana (Kończyce Małe 32 p[oczta] Zebrzydowice) i Patykiewicza Franciszka (Zebrzydowie 303).

Maryja!

Na morzu pomiędzy Wenecją a Brindisi. 9 IX [1933]

Tymczasem i do Rzymu, i do Asyżu zaglądnąłem, a listu pchnąć czasu brakowało.

Do "Missionario Francescano" [ 2 ] podawałem nieco fotografii. Poproszę więc o przesłanie do Nagasaki fotografii z wizyty p. ministrowej w Niepokalanowie, a także z Niepokalanowa polskiego (zwłaszcza braci przy maszynach różnych), o ile takie rzeczy do Mugenzai no Sono nie były jeszcze nigdy wysłane. - Warto by na zdjęciach fotograficznych dawać daty zdjęć i objaśnienie miejsca. Uporządkowanie zaś wedle dat i do albumu się przyda.

Kupę różnych drobiazgów ponotowałem, ale niezadługo Brindisi, więc pospieszam ukończyć.

Załączam fotografię nas na gondoli w drodze na okręt i dwie pocztówki z kościoła naszego w Wenecji.

We dwóch [ 3 ] zajmujemy kabinę czteroosobową mimo tęgiego natłoku pasażerów. Mniej szczęśliwi od nas księża, mający świeckich współlokatorów, u nas Mszę św. dziś celebrowali. - Morze spokojne. Nikt nie myśli chorować. Weneccy ojcowie przyjęli nas bardzo życzliwie.

Z prośbą o modlitwę

br. Maksymilian M-a Kolbe

[ 1 ] Zob. Pisma, 472.

[ 2 ] "Il Missionario Francescano. Rivista illustrata delle Missioni dei Frati Minori Conventuali" - franciszkański miesięcznik misyjny, wychodził w Asyżu od 1933 r., a następnie w Rzymie.

[ 3 ] Św. Maksymilian i gwardian Mugenzai no Sono, o. Kornel Czupryk.