55

Do o. Alfonsa Kolbego

Oryg.: rkps AN. Kartka poczt. dwustr. zapis.

[Grodno, 17 XII 1922] [ 1 ]

P[ochwalony] J[ezus] Ch[rystus]

Drogi Bracie!

Nie ja tym razem wysyłałem; dlatego też są i pomyłki. Owe 100 egz. proszę co rychlej posłać do Warszawy na imię o. Rajnera.

Podczas wysyłki rozbijałem się po Lwowie i Krakowie (via Warszawa) za - drukarnią. No i maszyna drukarska już kupiona [ 2 ], pakują ją w Krakowie, a czcionki przywiozłem z Warszawy. - Cześć Niepokalanej za tę łaskę w okresie święta 8 grudnia.

Pisz teraz co wlezie i przysyłaj, a ja będę drukował. Do "Rycerza" proszę też przysyłać secundum promissionem [ 3 ].

Z prośbą o memento

Twój

br. Maksymilian

PS - Spieszę, bo roboty w bród.

[Adres] Wiel[ebny] Ojciec | Ks. Alfons Kolbe | OO. Franciszkanie | Nieszawa | Z[iemia] Warszawska

[Stempel pocztowy] Grodno 18 XII 22

[Stempel pocztowy urzędu odbiorczego] Nieszawa 21 XII 22

[ 1 ] Datę przyjęto na podstawie korespondencji św. Maksymiliana z 18 XII 1922 (data zupełnie pewna) - zob. Pisma, 56. W obu kartkach omawiana sprawa kupna maszyny drukarskiej, po którą św. Maksymilian jeździł do Krakowa i Lwowa, a wrócił do Grodna dopiero 14 XII 1922.

[ 2 ] Pierwsza maszyna drukarska dla Wydawnictwa RN została zakupiona w Krakowie, czcionki w Warszawie w okresie święta Niepokalanego Poczęcia (co specjalnie podkreślał św. Maksymilian) w 1922 r.

W nocie Od Wydawnictwa - RN 2 (1923), numer styczniowy - na wewnętrznej stronie okładki, czytamy: "Podczas nowenny i oktawy uroczystości Niepokalanej udało nam się nabyć, chociaż za pożyczane pieniądze, maszynę drukarską, a obecnie stopniowo dokupujemy czcionki i niezbędny materiał drukarski. Obecny też numer, jako pierwszy odbity na tej maszynie, uległ zwłoce i wielu niedoskonałościom". Por. też list z 18 XII 1922 (Pisma, 56).

[ 3 ] Według przyrzeczenia.