56
Do o. Alfonsa Kolbego
P[ochwalony] J[ezus] Ch[rystus]
Drogi Bracie
Przepraszam za niejasną pocztówkę, wysłaną wczoraj do Ciebie, bo miałem właściwie do Poznania napisać, tylko się pomyliłem. - Zapewne "Rycerz" już nadszedł, gdyby nie, napisz zaraz reklamację, to nie będzie trzeba pocztowych znaczków.
Za życzenia "Bóg zapłać przez Niepokalaną" i nawzajem zwłaszcza co do tego ostatniego [ 1 ]. Mnie nie było 2 tygodnie w Grodnie i dlatego trochę niedokładności. - Wspomagaj mnie piórem jak będziesz mógł. Niepokalana zsyła wprost dziwnie pieniądze, tak że mimo licznych wydatków i grubych wydatków połączonych z kupnem maszyny jakoś stoję na nogach. Czcionki (350 000) kupiłem za gotówkę, a na maszynę (1 500 000) [ 2 ] pożyczył O. Prowincjał [ 3 ].
Z prośbą o "memento"
br. Maksymilian
[PS ] Zdzisław [ 4 ] zdecydował się pożegnać z Zakonem; zresztą był tylko tercjarzem.
PS - Muszę jeszcze dokupić czcionek za jakie 500 000 Mp.
P[rzewielebnemu] O. Gwardianowi [ 5 ] [i] O. Sylwestrowi [ 6 ] serdeczne pozdrowienia i "Wesołych Świąt".
[Adres] Przewielebny Ksiądz | O. Alfons Kolbe | OO. Franciszkanie | Nieszawa | (Z[iemia] Warszawska)
[Stempel pocztowy] [...] [ 7 ] 19 XII 22
[ 1 ] "To może i od razu życzenia imieninowe Ci dołączę! Niech Cię Niepokalana jak prowadziła, tak i jeszcze lepiej - prowadzi!" - z listu o. Alfonsa do św. Maksymiliana (Nieszawa 2 X 1922).
[ 2 ] Był to okres gwałtownej dewaluacji marki polskiej. Dla przykładu można przytoczyć fakt, że pojedynczy egz. RN kosztował w styczniu 1923 r. - 100 marek, a w grudniu tegoż roku aż 20 000 marek!
[ 3 ] O. Alojzy Karwacki.
[ 4 ] Br. Zdzisław Kośmiński.
[ 5 ] O. Stanisławowi Czeluśniakowi.
[ 6 ] O. Sylwestrowi Pyznarowi.
[ 7 ] Miejscowość na stemplu pocztowym nieczytelna.