707
Do o. Samuela Rosenbaigera [ 1 ]
Oryg.: ms Muzeum św. Maksymiliana w Nagasaki. Jedna karta dwustr. zapis. List na blankiecie z nadr.: Klasztor | OO. Franciszkanów | Niepokalanów | p[ocz]ta Teresin k[oło] Soch[aczewa], st[acja] kol[ejowa] Szymanów. | Telefony: Teresin k[oło] Sochaczewa nr 13 | Błonie nr 88. - Fotokop.: AN.
Maryja!
Drogi Ojcze,
Niech Niepokalana wynagrodzi za liścik. Sprawą patentu rozentuzjazmował się rzecznik patentowy oczywiście nie bezinteresownie i swoim kosztem te sprawy rozmachuje, ale dla nas miała ona skutek smutny, bo utratę powołania obałamuconego brata Floriana. Koszty podajcie dokładnie, gdyż poniesie je wyżej wspomniany patentowy rzecznik.
Szczęść Boże w budowie. I my klecimy pomału, chociaż możliwie najtaniej, by czasem środki nie pochłonęły tego, co ma być obrócone na cel.
Uważam, że po wszystkie czasy i we wszystkich miejscach ważne pozostaje: "Szukajcie nasamprzód Królestwa Bożego i sprawiedliwości Jego, a to wszystko będzie wam przydane" [Mt 6,33; Łk 12,31]; stąd, jeżeli tylko dusze braci do Niepokalanej coraz bardziej się zbliżają, to żadne wojny, drożyzny czy jakiekolwiek trudności i kłopoty nie zdołają nawet osłabić rozmachu pozyskania całego świata i każdej duszy z osobna dla Niepokalanej.
Obecnie staramy się, by w miesiącu grudniu już o wiele większej liczbie podać "Rycerza", by dojść choćby nawet do pierwszego miliona nakładu [ 2 ] i Wam tego samego serdecznie życzymy. Kiedy to wszyscy po całym świecie co miesiąc będą mogli [w] swoim ojczystym języku poczytać o Niepokalanej w Jej "Rycerzu" i tak coraz więcej Ją poznawać, miłować i do Przenajświętszego Serca Jezusowego się zbliżać!
Co do chorób, dobrze by było zwrócić większą uwagę na profilaktykę, to jest zapobieganie, na przykład: ci bracia, którzy odwiedzają szpital gruźliczny, niech każdy po powrocie umyje ręce mydłem i jakim dezynfektantem, a prócz tego zmieni habit. Bo podobno zarazek może przejść przez jakieś nawet 10 osób aż natrafi na mniej odporną i powali. Także ważną jest rzeczą, by bracia dosypiali, bo to tęgo wzmacnia organizm. Pokój i pogoda ducha w Niepokalanej nawet na choroby fizyczne odporniejszymi czynią. Słońce jest też cennym sprzymierzeńcem człowieka w walce z bakcylami. Gruźliczny bakcyl np. nie ostoi się przed okiem słońca nawet przez kilka minut, a w świetle dziennym w ciągu dnia ginie. Poślemy Wam nieco suszonych pokrzyw, z których herbata używana na czczo rano, na jakie pół godziny przed śniadaniem dość skutecznie dopomaga przy gruźlicy.
Do brata Iwona [ 3 ] spróbuję jeszcze kilka słów napisać. Żal mi go, bo żaden, który z własnej woli opuszcza jakąkolwiek placówkę przeznaczoną mu przez posłuszeństwo, nie może potem znaleźć pokoju, jak kółko wyjęte ze swego łożyska przy maszynie.
Dzięki niepokalanej pięciu młodych ojców wsiąkło w Niepokalanów [ 4 ] - ani nie znać - jeszcze ma jeden przybyć [ 5 ]. W miarę dopływu i pewnego niepokalanowskiego urabiania zaczniemy otwierać coraz to nowe Niepokalanowy po świecie.
Jeżeli braci potrzeba, proszę tylko przysłać zapotrzebowanie, a hurmem pojadą. Chętnych moc, tylko trzeba wstrzymywać, by roztropnie kulę ziemską obdzielać. I to nie tylko aż do choroby, lecz do śmierci, jak na walecznych rycerzy przystało.
Przepraszam, że rzadko pisuję, ale bo i tu pracy nie brak. Życzę z całego serca opieki Niepokalanej, dużo, bardzo dużo optymizmu. Wszystkim braciom serdeczne pozdrowienia, oczywiście nie wyłączając tak zasłużonego misjonarza jak o. Mieczysław [ 6 ], i tak wytrwałego "mimo burz i nieszczęść", które się sypią w sam raz na czas Jego urzędowania, o. Gracjana [ 7 ].
Nipponno kyodaitachi mo, shoshingakseitachi mo kokoro de yoroshiku [ 8 ].
O. Gracjanowi też serdecznie dziękuję za liścik z 28 VI.
W Niepokalanej współrycerz, a w św. O. Franciszku współbrat
br. Maksymilian M-a Kolbe
[ 1 ] Na osobę adresata wskazuje uwaga sekretarza św. Maksymiliana, br. Cypriana Grodzkiego: "O. Samuel Rosenbaiger".
[ 2 ] Nakład RN w grudniu 1938 r. wynosił 1 000 000 egz.
[ 3 ] Br. Iwona Czado.
[ 4 ] W 1938 r. zostali skierowani do Niepokalanowa: o. Ksawery Dągielski, o. Hieronim Galas, o. Zdzisław Piechowiak, o. Krystyn Stankiewicz i o. Oskar Wiśniewski.
[ 5 ] 9 IX 1938 przybył jeszcze o. Leoncjusz Gościński.
[ 6 ] O. Mieczysław Mirochna.
[ 7 ] O. Gracjana Kołodziejczyka.
[ 8 ] Braci Japończyków i małoseminarzystów także z serca pozdrawiam. (Od tego miejsca rękopis).