726a

Do o. Samuela Rosenbaigera

Oryg.: rkps Muzeum św. Maksymiliana w Nagasaki. Jedna karta dwustr. zapis. List na blankiecie z nadr.: Klasztor | OO. Franciszkanów | Niepokalanów | p[ocz]ta Teresin k[oło] Soch[aczewa], st[acja] kol[ejowa] Szymanów.|Telefony: Teresin k[oło] Sochaczewa nr 13 | Błonie nr 88. - Fotokop.: AN.
Niepokalanów, 11 XII 1938

Maryja

Drogi Ojcze Gwardianie!

Bardzo przepraszam, że tak rzadko pisuję. Na liścik kilka słów odpowiedzi. Już przed 3 tygodniami poszły grosze na powrót br. Iwona [ 1 ]. Zapewne już doszły. Oby nie stało się z nim tak jak z br. Jordanem [ 2 ]. Oni komunikowali [się] chyba ze sobą.

Ojcze drogi, Niepokalana wie o wszystkich trudnościach i kłopotach i wszystko na większe tylko dobro układa. Dopokąd Jej służymy wiernie wszystkie utrapienia mogą tylko powiększyć nasze zasługi i przyczynić się do większego jeszcze rozwoju sprawy Niepokalanej po świecie.

Niepokalana sprawiła, że w dniu Jej święta została nadana w Jej Niepokalanowie pierwsza audycja radiowa. Teraz co niedzielę o godzinie prawdopodobnie czwartej po południu (a nie jak w 8 XII i dziś o [godz.] 19, bo zbytnie są zakłócenia). U Was wtedy północ. Można będzie czasem u kogoś, co ms silny odbiornik, popróbować znaleźć na fali 41,2 [ 3 ]. Obecny aparat ma zaledwie 60 wat[ów], ale wkrótce (w maju może) będziemy mieli 4 razy silniejszy, a może i jeszcze więcej.

Serdecznie Niepokalanej polecam. "Sursum corda" [ 4 ].

Z prośbą o memento

br. Maksymilian M-a Kolbe

[ 1 ] Br. Iwona Czado.

[ 2 ] Br. Jordanem Malinowskim - zob. Pisma, 715a.

[ 3 ] W oryginale podkreślenie dwukrotne.

[ 4 ] W górę serca.