746

Do o. Piusa Bartosika

Oryg.: rkps AN. Jedna karta dwustr. zapis.
Kraków, 1 V 1939

Maryja

Drogi Ojcze!

Święcenia [ 1 ] są dziś, a akademia 7 [V]. W powrotną drogę do Ojca i br. Kamila [ 2 ] przysiadzie się o. Czesław Kellar, gwardian krakowski. Jest on definitorem prowincji, więc trzeba, żeby miał prawdziwe o Niepokalanowie pojęcie. Dobrze więc będzie i po drodze niejedno mu z naszych stosunków opowiedzieć i w Niepokalanowie zapoznać go z naszą pracą, by mógł wyrobić sobie prawdziwe pojęcie o tym, jak Niepokalanów pracuje dla Niepokalanej. Na powrót do Krakowa obiecałem mu, że się postaramy o bilet. Warto by jakiś uczciwy bilet wytrzasnąć, może na torpedę [ 3 ]? Zresztą jak będzie staruszkowi wygodniej.

O. Czesława możemy uważać za dziadka Niepokalanowa, bo był moim magistrem (podczas wakacji i przez dwa miesiące przed wyjazdem do Rzymu) [ 4 ]. Zresztą magistrował i o. prowincjałowi [ 5 ] i o. sekretarzowi [ 6 ] i o. Florianowi [ 7 ]. Więc rzeczywisty ojciec ojców.

Niech Ci, Drogie Dziecko, Niepokalana błogosławi

br. Maksymilian M-a Kolbe

[Dopisek] Jeśli o. Czesław nie będzie miał nic przeciwko temu, i ja nie widzę przeszkód, by po drodze zboczyć o kilka kilometrów do stron rodzinnych br. Kamila na obiad.

Br. Kamil o tym wie. Przedtem warto będzie dać znać do Państwa, gdzie br. Kamil się chował.

[ 1 ] Święcenia diakonatu 1 V 1939 w Krakowie otrzymali pierwsi wychowankowie Małego Seminarium Misyjnego w Niepokalanowie: o. Fulgenty Bąk, o. Gustaw Cisek, o. Izydor Koźbiał, o. Leonard Penar i o. Epifaniusz Śliwa; dnia 29 VI 1939 otrzymali oni święcenia kapłańskie.

[ 2 ] Br. Kamila Banaszka.

[ 3 ] Tak popularnie nazywano samobieżne pojedyncze wagony motorowe, kursujące na kilku liniach dalekobieżnych PKP. Na owe czasy, przy powszechności trakcji parowej, były to pojazdy bardzo nowoczesne, szybkie i wygodne.

[ 4 ] W roku 1912.

[ 5 ] O. Anzelmowi Kubitowi.

[ 6 ] O. Maurycemu Madzurkowi.

[ 7 ] O. Florianowi Koziurze.