749

Do o. Piusa Bartosika

Oryg.: ms AN. Jedna karta jednostr. zapis. List na blankiecie z nadr.: Klasztor | OO. Franciszkanów | Niepokalanów | p[ocz]ta Teresin k[oło] Soch[aczewa], st[acja] kol[ejowa] Szymanów.|Telefony: Teresin k[oło] Sochaczewa nr 13 | Błonie nr 88.
Zakopane, 8 V 1939

Maryja!

Drogi Ojcze,

Zapewne już po pięknej akademii [ 1 ] i po odczycie o i o. gwardian krakowski [ 2 ] zwiedza Niepokalanów, a może już i ukończył zwiedzanie. Dzięki Niepokalanej za wszystko.

Br. Kamil [ 3 ] pisał mi o br. Witoldzie [ 4 ] kleryku, czy Ojciec miał sposobność z nim rozmawiać w Krakowie? Jeżeli tak, to chciałbym wiedzieć, co mu takiego właściwie jest? Jak się tam trzymają klerycy z Małego Seminarium Misyjnego, czy nie zapomnieli, że z ofiar na misje Niepokalanej się kształcili, a właściwie i teraz się wychowują. Chciałbym szczegółowo wiedzieć, jak się oni zapowiadają do przyszłej pracy.

Uważam, że dobrze by było N[ajprzewielebniejszego] O. Prowincjała [ 5 ] choćby z Warszawy do Niepokalanowa sprowadzić, imieninową akademijkę urządzić i dać sposobność braciom do wysłuchania z jego ust, co się w Nagasaki i Indiach dzieje.

Br. Emil [ 6 ] przesłał mi list z Łagiewnik. Napiszę mu, żeby treść jego i Ojcu podał. I proszę sprawą pokierować i konsekwencje wyciągnąć wedle swojego uznania.

Załączam zapomnianą obediencję br. Wilhelma [ 7 ].

Co tam u Was słychać?

W godzinach porannych tutaj dwie trąbki prześlicznie wygrywają pieśni do Matki Najświętszej. Przyszło mi tedy na myśl, że lepiej będzie, jeżeli nasze orkiestry dadzą spokój trudnym ćwiczeniom, a zajmą się doskonaleniem w tych właśnie pieśniach mariańskich i innych religijnych, bo przecież celem ich nie jest jak największe wydoskonalenie się w muzyce w ogóle, ale przyczynienie się do zbliżenia dusz do Niepokalanej i na różnych akademiach czy rekreacjach, czy nawet przed mikrofonem, inne pieśni, uważam, że konieczne nie będą.

Gdyby książeczka o Ratisbonne’ie [ 8 ] potrzebna już nie była, to byłbym wdzięczny za jej nadesłanie.

Gdyby były wolne bilety redakcyjne (albo z jeden z nich), toby podróż powrotna była jeszcze tańsza niż na zniżkę zwyczajną. Br. Pelagiusz [ 9 ] nie ma co prawda legitymacji, ale komu jak komu, to jemu, po tylu kłopotach sądowych MD, pasowałaby taka legitymacja jako prawnemu radcy czy nieradcy. Gdyby był kłopot z fotografią, to fotograficzny klisze posiada.

Niech Wam wszystkim Niepokalana błogosławi

br. Maksymilian M-a Kolbe [ 10 ]

[Adres na kopercie] Przewielebny Ojciec Wikary | O. Pius Ma Bartosik | Teresin k[oło] Soch[aczewa] | Niepokalanów

[Stempel pocztowy] Zakopane 8 V 39

[Nadawca] O. Maksymilian M-a Kolbe | Zakopane | Łukaszówki 1

[ 1 ] Akademii maryjnej 3 maja, w uroczystość Królowej Polski.

[ 2 ] O. Czesław Kellar.

[ 3 ] Br. Kamil Banaszek.

[ 4 ] Br. Witoldzie Sieradzkim.

[ 5 ] O. Anzelma Kubita, który podczas swych imienin, które przypadały 21 IV, był w drodze powrotnejz Japonii przez Stany Zjednoczone do Polski.

[ 6 ] Br. Emil Drzewiecki.

[ 7 ] Br. Wilhelm Skoblewski.

[ 8 ] Chodzi najprawdopodobniej o broszurkę pt. Nawrócenie Marii Alfonsa Ratisbonna, Sandomierz 1922 - zob. Pisma, 786.

[ 9 ] Br. Pelagiusz Popławski.

[ 10 ] Podpis własnoręczny.