96

Do o. Alfonsa Kolbego

Oryg.: rkps AN. Kartka poczt. dwustr. zapis.

Grodno, 7 VI 1926

P[ochwalony] J[ezus] Ch[rystus]

Drogi Bracie!

Ty ślesz list za listem, a ja - nic. Aż wstyd. Ale jak tu zajedziesz, to Ci opowiem wszystko żywym słowem, a maszyny szumem, stukiem, hukiem itd.

Ot, nieszczęście, br. Albert [ 1 ] zaniemógł, aż go wynoszono na ogród, bo sam iść nie mógł. Teraz - dzięki Niepokalanej - już lepiej. Br. Gabrielowi [ 2 ] grozi operacja w skroni, a motor pozwolił sobie na grymasy przez tydzień. Toteż "Rycerz" spóźniony. "Pochodnia" [ 3 ] jutro dopiero na pocztą ruszy, a "Nowenna" [ 4 ] - musi poczekać. Przyjedź, a dowiesz się więcej.

"Memento"

Twój

br. Maksymilian

[Adres] Przew[ielebny] Ojciec | Ks. Alfons Kolbe | Poznań | OO. Franciszkanie

[Stempel pocztowy] Grodno 8 VI 1926

[Nadruk] Wydawnictwo "Rycerz Niepokalanej" OO. Franciszkanie Grodno - Polska

[ 1 ] Br. Albert Olszakowski, zecer, był kierownikiem drukarni RN w Grodnie.

[ 2 ] Br. Gabrielowi Siemińskiemu.

[ 3 ] "Pochodnia Seraficka" - miesięcznik III Zakonu i stowarzyszenia Franciszkańskiej Krucjaty Misyjnej. Pismo, wydawane przez franciszkanów (OFMConv), wychodziło w latach 1926-1939 i 1947-1950. W pierwszym roku istnienia wydawane było przez Wydawnictwo RN w Grodnie.

[ 4 ] Nowenna ku czci Niepokalanej, ogłoszona w numerze grudniowym RN 5 (1926) 385. O. Alfons przynaglał: "I pilnuj, by Nowenna do Niepok[alanego] Pocz[ęcia] NMP jak najprędzej była, bo tu nam ludzie [...] głowy niemiłosiernie zawracają. Niech i ten zastępca o tym pamięta. Boć podobno kaucja wpłacona przez br. Rajmunda [Kaźmierczaka]..." (list o. Alfonsa do św. Maksymiliana z 1 IX 1926).