341

Do Niepokalanowa [ 1 ]

Oryg.: rkps AN. Jedna karta jednostr. zapis.
[Mugenzai no Sono, przed 5 I 1932]

[PS] Dziś kupujemy maszynę drukarską, arkuszówkę; będzie kosztować może 3000 do 4000 złotych nowa [ 2 ]. Stosunkowo bardzo tanio.

Otrzymaliśmy i za listopad 200 dol[arów] i za grudzień 300. Po porównaniu rachunków z listopada tęgo [ 3 ] to stopniało, a już rachunek z Seminarium z Tokio na 266 j[enów] ze senami do Nowego Roku to już w przerażenie wprawił. Lecz mimo wszystko kupić kazałem br. Zenonowi [ 4 ] w Osace maszynę, bo drukując na naszej półarkuszówce po 8 stron i przedłużamy samo drukowanie, i nadrabiamy tęgo przy falcowaniu i wkładaniu potem arkusza 16 str. w półarkusz 8 str., a nas tu tak mało. Więc by trochę umożliwić rozwój i ułatwić pracę, Seminarium może na raty zadowolę, ale mimo to gdyby można było jeszcze coś pchnąć?... Oczywiście licząc się z trudnościami Niepokalanowa nie będę sprawiał niespodzianek, lecz uprzednio (jak dotąd) zapytam czy można? Tak się zacieśniam - wszystko w ramach miesięcznych rat; gdyby tak listopadowa nie była schudła! - Zresztą Niepokalana sama pomyśli i powie jak.

Już 5 I, a ja jeszcze przetrzymuję list. Więc już ślę.

Z prośbą o modlitwę, byśmy Niepokalanej nie bruździli. -

Br. Zeno pisze z Osaki, że jeszcze nie kupił i podaje ceny trochę i słone, ale kupi się na raty. W granicach miesięcznych kwot, będziemy się starali. Gdyby coś ponad, to jeszcze lepiej, ale niekonieczne bezwzględnie.

[O. Maksymilian M-a Kolbe]

[ 1 ] Dopisek do listu br. kleryka Mieczysława Mirochny z 28 XII 1931 do współbraci w Niepokalanowie.

[ 2 ] W oryginale wyraz "nowa" podkreślony dwukrotnie.

[ 3 ] Wyraz podkreślony dwukrotnie.

[ 4 ] Br. Zenonowi Żebrowskiemu.