482

Do o. Jerzego Wierdaka [ 1 ]

Oryg.: rkps AN. Jedna karta dwustr. zapis.
[Nagasaki, 31 X 1933]

Drogi Ojcze,

Przesyłam kopię listu do Ks. Biskupa Okoniewskiego w Pelplinie, który pragnie doprowadzić do kanonizacji Bł. Jana z Łobdowa, naszego współbrata (ojca) w Zakonie z roku 1264, by mieć w nim Patrona diecezji. Ks. Biskup gotów jest także ponieść koszty związane z tą sprawą. - Mówił mi o tej sprawie w Rzymie i zapraszał do siebie.

O tym Słudze Bożym (piszą "B", może "Beatus") jest wzmianka we włoskim "Manuale dei Novizi e professi" (na składzie w Kurii w Rzymie) str. 206 pod [nr] 52.

Byłem swego czasu w tej sprawie w Toruniu [ 2 ].

Proszę się "ex offo" [ 3 ] tym zainteresować.

W wyżej wymienionej książce znalazłem około 30 spraw polskich franciszkańskich "beatificandorum" lub "canonizandorum" [ 4 ]. Oprócz tego i o. Wenanty [ 5 ], i br. Albert Olszakowski, i o. Fordon [ 6 ], itd.

Uważam, że nie warto słać sprawy do Rzymu, zanim się nie skończy proces diecezjalny w myśl kodeksu.

Zbadałem w Polsce, że nic nie stoi na przeszkodzie do takiego procesu w sprawie o. Wenantego. Tylko, że biskup przemyski umarł [ 7 ], będzie nieco opóźnienia.

Im prędzej się przeprowadzi proces diecezjalny, tym lepiej, bo potem gdy czas zamaże w pamięci szczegóły, a do tego śmierć pozabiera świadków, o wiele trudniej coś zrobić.

Teraz wiec zdaje się, że warto by przeprowadzić jak najprędzej proces diecezjalny: 1) o. Wenantego, 2) br. Alberta (Olszakowskiego), 3) o. Fordona.

Proszę powiedzieć Braciom Klerykom, że bardzom się ucieszył widząc z życzeń mi nadesłanych, iż miłość ku Niepokalanej pogłębiła się w ich sercach. I nawzajem życzę im wszystkim i każdemu z osobna, by co dzień bardziej poznał i pokochał Niepokalaną a w Niej i przez Nią poznawał i miłował coraz goręcej Serce Boże.

Z prośbą o modlitwę, bo na misjach bardzo a bardzo modlitwy trzeba.

br. Maksymilian

PS - Jeden z Kleryków podpisał się "canis" [ 8 ] Mariae. Może lepiej inne porównanie znaleźć? Boć chcemy być bez porównania bardziej bliżej Jej Serca niż "canis". - Wiem, że pisał on to w najlepszej myśli.

[ 1 ] Dopisek na kop. kalk. własnego listu do bpa Stanisława Okoniewskiego z 31 X 1933. Na adresata wskazuje uwaga Autora na początku listu: "O. Jerzemu".

[ 2 ] Zob. Pisma, 48, oraz 866, A.

[ 3 ] Z obowiązku.

[ 4 ] Tzn. około 30 spraw polskich franciszkanów do beatyfikacji lub kanonizacji - zob. Pisma, 48, przyp. 9.

[ 5 ] O. Wenanty Katarzyniec.

[ 6 ] O. Melchior Fordon.

[ 7 ] Bp Anatol Nowak, zmarł 5 IV 1933 w Przemyślu.

[ 8 ] Pies.